Nowy telefon
May 22, 2011, 11:42 PM in Personal, Qt

Telefon którego używałem do wczoraj – Nokia e63, zakupiłem w listopadzie 2009, nie był więc taki stary, chociaż w świecie elektroniki półtora roku to niemało, zaczynało mi brakować w nim pewnych funkcjonalności no i ekran mógł być większy. Jednak nie byłem aż tak zdeterminowany by kupić nowy telefon (brak środków pieniężnych też był tutaj czynnikiem). Sytuacja jednak się zmieniła, bo od wczoraj jestem właścicielem nowiutkiej Nokii N8, do tego zapłaciłem za nią 0 zł. Ale zacznijmy od początku.

Był wtorek, 29 marca 2011, jeżeli dobrze pamiętam to pogoda była całkiem ciepła, co dziwne bo zima w tym roku była bardzo długa i mroźna. O godzinie 12 skończyłem wykłady i na rowerze pojechałem pod halę Expo gdzie odbywały się Akademickie Targi Pracy. Pojechałem tam bardziej w celach rozpoznawczych niż zawodowych (no i oczywiście po darmowy stuff ;)), wiadomo że nie ma ofert pracy dla studenta II roku. Wypełniłem kilka formularzy na praktyki (nikt się do mnie nie odezwał, nie wiedzą co tracą :P), moją uwagę zwróciło stoisko firmy Comarch (nie tylko dlatego, że rozdawali jedną z moich ulubionych zabawek – jo-jo), gdzie można było wypełnić quiz z wiedzy o C++, a najlepsze osoby miały zostać zaproszone na warsztaty pod tytułem “Qt Declarative UI i Qt Mobile” w maju. Ponieważ lubię się sprawdzić, lubię Qt oraz długopis po wypełnieniu quizu można było sobie zostawić – wypełniłem quiz… i w sumie zapomniałem o sprawie. Gdzieś tam na początku maja przypomniał mi się ten quiz, ale uznałem że jakby mieli mnie zaprosić to już by to zrobili. Okazało się że oni o mnie nie zapomnieli i 17 maja otrzymałem maila, że “Podczas targów (…) okazałeś się jednym z lepszych kandydatów, dlatego teraz chcielibyśmy zaprosić Cię do wzięcia udziału w warsztatach (…)”. Bardzo się ucieszyłem, że mój zakres wiedzy C++ jest “jednym z lepszych” i zapisałem sobie datę (21 maja) w kalendarzu.

W dzień warsztatów pojawiłem się w budynku Lodex (przy okazji Politechnika ma piękny kampus, może to tylko ja, ale w wiosennym słońcu, z zieloną trawą wyglądało to naprawdę ładnie) i czekałem… Warsztaty miały zacząć się o 14, ja byłem już o 13.20, ma się to ADHD ;) O 14 pojawili się panowie z Comarcha, usiedliśmy (miało być 15 osób, przybyło 12 albo 13) sobie na sali wykładowej i po krótkim wprowadzeniu oraz rozdaniu smyczek i kubków Pan Przemysław Jacak przeprowadził wykład na temat Qt Quick/Qt Declarative/QMLa, wideo z tego samego wykładu można znaleźć tutaj (część 1 z 7). Po wykładzie, czyli ok 16.40 nastąpiła przerwa (firma zapewniła napoje i przekąski, duży plus dla nich). Następnie przeszliśmy do części konkursowej, mieliśmy na podstawie informacji zdobytych na tym wykładzie napisać program w QML który będzie pokazywał pogodę dla wybranego miasta, mieliśmy do tego użyć informacji pogodowych z iGoogle, niestety nie wszyscy mieli połączenie z internetem dlatego dostaliśmy plik .xml z pogodą dla Łodzi i na tym mieliśmy pracować. Na program mieliśmy ok 80 minut. O godzinie 18 każdy przedstawił ile udało mu się napisać, okazało się że ja miałem najbardziej kompletny program (z 20 minut i byłby gotów). No i tak to było, jury pogratulowało mi i przekazało w moje ręce Nokię N8. A reszta… jest milczeniem… Dlatego jeszcze trochę napiszę ;)

Co do samego telefonu to nie będę tutaj pisał recenzji, bo się do tego nie nadaje, może za jakiś czas (miesiąc?) napiszę sprawozdanie z tego jak się go używa i co mnie wkurza (coś na pewno będzie). Co do poziomu quizu z wiedzy o C++, był on dość podchwytliwy i wymagał zastanowienia się. Pytania polegały głównie na tym, że był kawałek kodu i pytania do niego, pytania dotyczyły m.in. virtual, dziedziczenia oraz operacji na wskaźnikach. Co do poziomu samego konkursu to byłem podwójnie zaskoczony: raz że konkurs był bardzo łatwy jak na tak cenną nagrodę, dwa że tak mało ludzi dało sobie radę z zadaniem po ponad dwugodzinnym wykładzie który dokładnie nam wytłumaczył jak używać qmla. Ale to wygląda jakbym narzekał, a ja nie narzekam, cieszę się i to bardzo, ledwo mogę uwierzyć że moje umiejętności programistyczne wreszcie na coś się przydały ;)

Dlatego pamiętajcie dzieciaki: warto się uczyć programowania :)Comments

Qrix

Czekam na recenzję telefonu. Nie przepadam za Symbianem (uważam, że Nokia strasznie przespała smartphone’owy boom przez co jest chyba ostatnim producentem, który wydaje telefony z tym systemem), ale chętnie poznam plusy tego systemu jak i telefonu ;)

May 23, 2011, 11:05 AM Reply


Comment

Name (required)
Email (required)
Homepage